İçeriğe atla

Whiplash!

İKSV tarafından her yıl Ekim ayında düzenlenen Filmekimi festivalinde bu yıl 2 filme gidebildim. Bunlardan birisi Whiplash. Yönetmen Damien Chazelle, başrollerde ise Miles Teller ve J.K. Simmons var. Filmin etkileyici müzikleri Justin Hurwitz tarafından bestelenmiş.

whiplash1Bu film benim daha önceki yıllarda düzenlenen Filmekimi festivallerinde izleme şansı bulduğum tüm filmleri geride bırakmayı başarabildi; tabi ki benim nazarımda. Özellikle müzik ile ilgileniyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken filmler listesine almalısınız bu filmi.

Whiplash; ülkenin en iyi müzik okullarından birinde eğitim gören Andrew (Miles Teller) ile, okulun öğrencilere karşı olan sert davranışları ve aynı zamanda da başarısı ile tanınan eğitmeni Fletcher (J.K. Simmons) arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Toy ama çalışkan öğrencinin hayatı, Fletcher tarafından orkestraya alınınca değişmeye başlar. Eğitmenine layık olabilmek ve geleceğin iyi müzisyenleri arasına adını yazdırabilmek için kendi sınırlarını zorlayan Andrew için zafere giden yolda kutsal bir çilenin içinde.