İçeriğe atla

Breaking The Waves – Dalgaları Aşmak

Dün akşam izlediğim etkileyici Lars von Trier filmi. Utanarak söylüyorum ki izlediğim ilk Lars von Trier filmi. Kesinlikle özgün bir tarzı olduğunu düşündüğüm, gösterişsiz karelerin hafızlarda nasıl da daha iyi yer edinebileceğini bana göstermiş bir yönetmen olduğunu düşünüyorum.

rahipFilm benim gibi hayatında çok az romantik/dram izlemiş birine duygusal açıdan ağır geliyor. Zira yönetmenin konuyu işleyişi sırasında dikkat dağıtacak öğe olmadığından, farkında olmadan konsantre oluyorsunuz. İşitsel ya da görsel efektler yok. Film çekimi sırasında sabit değil de el kamerası kullanılması, kendinizi diyalogların ortasında kenardan izleyen birisi gibi hissetmenizi sağlıyor. Bir kaç sahnede Emily Watson tarafından kameraya atılan kısa bakışlar da bunu destekliyor.

Spoiler Uyarısı

Film Bess (Emily Watson) ile Jan(Stellan Skarsgard) arasındaki fedakarlık dolu bir aşk hikayesini konu alıyor. Zamanının çoğusunu kilisede harcayan ve psikolojik sorunları olan Bess, bir iş kazası sonrası yatağa mahkum olan kocası Jan’ı iyileştirmek için elinden geleni yapmaya çalışır. Bu çabası kendince haklı olsa da çevresindekiler tarafından eleştirilir ve Bess’in hayatı beklenmedik şekilde değişmeye başlar.

Genel hatları ile bakacak olursam filmin etkileyici bir dram olduğu su götürmez bir gerçek. Filmden geriye ise aklımda en çok Bess’in Tanrı ile konuşmaları kaldı diyebilirim.

İyi seyirler.