İçeriğe atla

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Özellikle ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternetten ya da galeriden olsun, ikinci el araba alırken belirli kriterlere dikkat etmek gerekir.

Şasi;

Tabiri caizse arabanın iskeletidir. Şasinin durumuna bakarak arabanın ağır bir kaza geçirip geçirmediği değerlendirilmelidir.

Kaza kayıtları;

Sms yolu ile kaza kaydı sorgulaması yapılarak aracın Tramer sistemine kaydedilmiş kazaları hakkında bilgi alınmalıdır.

Alt taban sacı;

Arabanın alt taban sacına bakılarak kazalar, sürtmeler ya da çürümeler olup olmadığına bakılmalıdır.

Lastiklerin durumu;

Lastiklerin fazla yıpranmış olması, fazladan masraf demektir. 4 lastiği değiştirmeniz yaklaşık 500 ile 1500 lira arasında bir masraf demek oluyor.

Motorun durumu;

Özellikle yaşlı arabalarda önemli bir kriter motorun durumudur. İyi bir ustaya detaylıca baktırmadan araba almak riskli olacaktır.

Boya durumu;

Aracın boya durumu daha önceki kazaları hakkında fikir verir. Ayrıca yıpranan boya ve güneş yanıkları dolayısı ile başlayan çürümeler fazladan masraf çıkaracaktır.

Bunların yanında frenlerin durumu, triger kayışının değiştirilme zamanı ve yağ durumu hem arabanın sağlığı hem de güvenli sürüş açısından önemlidir. Arabanın elektronik aksamı ve aksesuarları ise her ne kadar hayati önem taşımasa da ufak tefek masraflar ile canınızı sıkabilir.